تبلیغات
وبلاگ شخصی سید یونس موسوی - احترام به بزرگترها
 

وبلاگ شخصی سید یونس موسوی
 
اخبار ورزشی،اجتماعی،فرهنگی،هنری و .....

احترام به بزرگترها

 

 جایگاه پدر ومادر امروزی

به کودکانمان احترام به والدین را بیاموزیم

 اما 

جایگاه پدر در خانواده امروز کجاست؟

 

متأسفانه امروزه فرزند سالاری افراطی در جامعه ما وجود دارد وپدر و مادر در خانواده نقش سرویس دهنده را دارند. پدر باید برای آسایش فرزندانش، پول درآورد و مادر تمام نیازهای آن‌ها را برطرف کند. دیگر کسی فکر نمی‌کند که آیا این پدر و مادر توان این همه کار را دارند یا نه و آیا حضورپدر در خانه لازم است یا خیر. طرز برخورد و صحبت با پدر و مادروبزرگتر نیز عوض شده است وصحبت آنان هیچ نشانی ازاحترام در آن دیده نمی شود .

جایگاه پدر ومادر در تمام فرهنگها جایگاه مقدسی است  وهمه به آنها احترام می گذارند چه برسد به ما که مسلمانیم ودر فرهنگ اصیل اسلامی جایگاه والدین بسیار بالاست.

 

وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِیمًا * وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا      إسراء/24و23

 

و پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستید و به پدر و مادر [خود] احسان كنید. اگر یكى از آن دو یا هر دو در كنار تو به سالخوردگى رسیدند به آن‌ها [حتى] اوف مگو و به آنان پرخاش مكن و با آن‌ها سخنى شایسته بگوى و از سر مهربانى بال فروتنى بر آنان بگستر و بگو پروردگارا آن دو را رحمت كن چنان‌كه مرا در خردى پروراندند.

شش گروه هستند که به هیچ وجه وارد بهشت نمی شوند یکی از این گروه ها کسانی هستند که احترام پدرومادر خود را بجا نمی آورند وبه آنها بی احترامی وبا صدای بلند صحبت می کنند

 

همچنین ما باید به بزرگترها و دوستانمان احترام بگذاریم هر کس به بزرگترها احترام بگذارد خداوند به او ارزش وپاداش خاصی می دهد

امروز وظیفه خود پدر و مادر است که احترام به بزرگتر و بویژه احترام به والدین را به کودک بیاموزند. والدین در مرحله اول، با احترام به پدر و مادر خود، بهترین الگوی کودک در این زمینه هستند. و در مرحله بعد مادر باید با احترام به پدر ، نقش او را در زندگی پررنگ کند و احترام او را نگه دارد تا در چشم کودکان نیز این ابهت و احترام باقی بماند و پدر نیز در مقابل باید با احترام نقش و احترام مادر را در زندگی حفظ کند.


در پایان یادمان بماندکه احترام من، با خودم است، دست خودم است، که حفظ احترام، وظیفه‌ی دیگران نیست. مادامی که نگه‌ش دارم و حفظ‌اش کنم، دیگران نیز حرمت نگه می‌دارند. اما وقتی که با بی‌حرمتی، دریدم‌اش، انتظار از دیگران برای نگه‌داری چیزی که خودم ارزشی برایش قائل نیستم کار عبث و بیهوده‌ای‌ست

http://kongestan.blogfa.com/cat-1.aspx

 

 

 

 

1.         

راه های احترام گذاشتن به بزرگتر ها ...


نام مركز پاسخ دهنده: دفتر تبلیغات اسلامی

سوال:
چه راهی وجود دارد تاافراد كوچكتر به افراد بزرگتر احترام بگذارند و به صورت یك عرف در جامعه درآید؟

جواب:

جامعه سالم نیازمند خانواده سالم است. در محیط خانه است كه كودك می آموزدچگونه با دیگران باید معاشرت نماید.
بنابراین سنت تكریم بزرگترها باید در كانون خانواده احیا گردد تا به جامعه سرایت نماید.دراین مورد همه دستگاههای تبلیغاتی و رسانه های فرهنگی مانند رادیو و تلویزیون و روزنامه ها و مجلات نقش تعیین كننده دارند.


مهم نقشهای متفاوتی است كه هر یك از اعضای خانواده باید ایفا نمایند كه به مهمترین آنها میپردازیم:

1 - افراد كوچك و كودكان حرف كسانی را میشنوند و به افرادی از روی میل ورغبت احترام می گذارند كه به آنها ارزش می دهند و توجه می نمایند. بنابراین وظیفه بزرگترها، مهربانی به كوچكتر و دل جویی از آنان است.
رسول اكرم (ص) میفرماید: "دلهای مردم بااین تمایل فطری آفریده شده است كه نیكی كنندگان به خود را دوست داشته باشند و بدكنندگان به خویش را دشمن دارند".

2 - بزرگترها باید موقعیت خود را حفظ نمایند. متأسفانه بعضی والدین به عوض این كه برنفوذ و احترام یكدیگر در برابر كودك بیفزایند، با انتقادهای بی مورد اختلاف نظرهای غیر معقول از منزلت خود نزد او می كاهند. این نوع والدین نمیتوانند احترام و همكاری بچه ها را جلب نمایند. اگر والدین و بزرگترها احترام خود را نگه بدارند، باید توقع احترام از دیگران را داشته باشند.


3 - والدین باید درس تكریم بزرگترها را در قول و عمل به فرزندانشان آموزش دهند. اگر والدین وظیفه تكریم رانسبت به بزرگترهای خود مراعات نمایند، خودشان نیز مورد تكریم فرزندان واقع خواهند شد.
امام صادق(ع) میفرماید: "به پدران خود نیكی كنید تا فرزندانتان هم به شما نیكی نمایند".

4 - رابطه پدر و مادران با فرزندان باید رابطه عاطفی و مانند دو دوست باشد. البته دو دوستی كه یكی بزرگتر و دارای علم و آگاهی و تجربه بیشتر و دیگری دوست كوچكتر است. در این حال،احترام فرزند به پدر و مادر از روی علاقه و اختیار خواهد بود، همانند دوست كوچكی كه با علاقه به دوست بزرگتر خود احترام می گذارد و از او حرف شنوی دارد.


پی نوشتها
:1 - تحف العقول، ص 37.2 - بحارالانوار، ج 68، ص 65

 

شعر زیبا كه دران ما به احترام به پدر ومادر نیز سفارش شده ایم

زین گفته سعادت تو جویم           پس یاد بگیر هرچه گویم

 

می باش به عمر خود سحر خیز     وز خواب سحرگهان بپرهیز

 

با مادر خویش مهربان باش         آماده ی خدمتش به جان باش

 

با چشم ادب نگر پدر را            از گفته ی او مپیچ سر را

 

چون این دو شوند از تو خرسند   خرسند شود ز تو خداوند

 

چون با ادب و تمیز باشی         پیش همه کس عزیز باشی

 

می کوش که هرچه گوید استاد    گیری همه را به چابکی یاد

 

ز نهار مگو سخن به جز راست   هر چند تو را در آن ضرر هاست

 

هر شب که روی به جامه ی خواب   کن نیک تاّمل اندر این باب

 

کان روز به علمِ تو چه افزود        وز کرده ی خود چه بُرده ای سود

 

روزی که در آن نکرده ای کار        آن روز ز عمر خویش مشمار

«ایرج میرزا»

جمع اوری این اطلاعات توسط یونس موسوی از بعضی از سایت ها انجام گرفته است.

منتظر تحقیق های دیگر در سایت یونس موسوی باشید.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • کانون زبان انگلیسی
  • عجله
  • ضایعات